CYKADY NA CYKLADACH - SZLAKIEM ŚWIĘTYCH

SALONIKI – FILIPIA – KAVALA - WERIA – KALAMBAKA - METEORY – TERMOPILE – KANAŁ KORYNCKI – STAROZYTNY KORYNT – EPIDAUROS - MYKENY – NAFPLIO – ATENY – PIREUS – SANTORINI – OIA – FIRA

Wszystkich chętnych, którzy chcą podążać szlakiem wielkich świętych naszego świata, krzewicieli naszej wiary zapraszamy na pielgrzymkę do kraju - kolebki wiary i cywilizacji – Grecji. Wspólnie będziemy się modlić w miejscach, gdzie kiedyś modlił się sam Święty Paweł z wiernymi nowo utworzonego Kościoła. Zobaczymy Thesaloniki, Werie i Kavale. W Filipi poznamy historię Świętej Lidii, która jako pierwsza została ochrzczona na kontynencie europejskim. Na szlaku pielgrzymki odwiedzimy Ateny – stolice Grecji, Nafplio, Epidauros i Mykeny. Zatrzymamy się nad Kanałem Korynckim. W programie nie zabraknie wizyty na niesamowitej wyspie Santorini – wyspie strachu jak mówili starożytni, znanej z oszałamiających zachodów słońca. Krocząc szlakiem Świętych wszechczasów będziemy mieć możliwość przeżycia wielkiej uczty duchowej w bardzo szczególnych i znaczących miejscach.

Program 

Dzień 1.

Przylot do THESALONIK i spotkanie na lotnisku z pilotem grupy. Przejazd do hotelu obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2.

Śniadanie. Przejazd do FILIPPI, gdzie Święty Paweł wygłosił swoje pierwsze kazanie. Tutaj nad rzeką również ochrzcił kobietę o imieniu Lidia, która była pierwszą nawróconą chrześcijanką i pierwszą ochrzczoną w Europie. Msza Święta. Następnie przejazd do KAVALI, starożytnego NEAPOLIS, gdzie Paweł razem z Silasem, Łukaszem i Tymoteuszem przebywali. Zwiedzanie portowego miasta amfiteatralnie położonego nad Morzem Egejskim. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3.

Śniadanie. Przejazd do THESALONIK gdzie nauczał Święty Paweł poprzez swe listy do Tesaloniczan Zwiedzanie miasta, między innymi Odos Egnatia, głównej ulicy miasta, przy której przeplatają się zabytki rzymskie, greckie, bizantyjskie i tureckie, kościół Panagia Chalkeon, ruiny rzymskiej agory, Łuk Galeriusza, Rzymska Rotunda, Hagia Sophia - wzorowana na słynnej bazylice z Konstantynopola oraz Biała Wieża. Następnie przejazd do WERII (dawniej BEREA), gdzie Święty Paweł przebywał kilka miesięcy i założył gminę chrześcijańską. Wspólna Msza Święta pod pomnikiem upamiętniającym działalność Apostoła. Przejazd do KALAMBAKI zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4.

Śniadanie. Poranna wizyta w zapierających dech w piersiach, słynnych Klasztorach METEORA, usytuowanych na szczytach skał i wyglądających jakby były zawieszone w powietrzu między niebem a ziemią. Zwiedzanie dwóch klasztorów i odwiedziny w pracowni ikon. Wspólna Msza Święta. Przejazd do WAWOZU TERMOPILE – krótka przerwa w miejscu słynnej bitwy. Przejazd na nocleg do DELF, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5.

Śniadanie. Zwiedzanie DELF – niesamowitego, malowniczego starożytnego miasta i świątyni greckiej u stóp Parnasu. Następnie odwiedzimy KANAŁ KORYNCKI, gdzie zobaczymy imponujący wodny przesmyk łączący Morze Jońskie i Morze Egejskie. Przejazd do hotelu do LUTRAKI, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6.

Śniadanie. Przejazd do MYKEN, gdzie odwiedzimy ruiny pałacu królewskiego oraz skarbiec Arteusza, zwanego GROBEM AGAMEMNONA. Potem  trafimy do EPIDAUROS i zobaczymy słynny z niesamowitej akustyki teatr antyczny. Na koniec dnia udamy się do NAFPLIO – pierwszej stolicy Grecji, malowniczo położonej przy klifie. Nad miastem na stromym wzgórzu góruje niesamowita  Forteca Palamidi. Powrót do hotelu, czas wolny obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7.

Śniadanie. Transfer do portu w PIREUSIE, około godziny 07.25 rejs na CYKLADY  na jedną z najpiękniejszych wysp - wyspę strachu SANTORINI. Po drodze marynistyczne widoki na Morzu Egejskim. Mówi się o Santorini że jest tam „więcej cerkwi niż domów, więcej wina niż wody i więcej osłów niż ludzi”. Słońce i lawa, białe domki jak kostki cukru, niebieskie kopuły kościółków, intensywnie szmaragdowe Morze Egejskie ze słynną kalderą wulkanu i zjawiskowe zachody słońca o niepowtarzalnej palecie barw tworzą fantastyczne pejzaże Santorini. Uważana za mityczną Atlantydę, była kwitnącym ośrodkiem kultury minojskiej, kiedy potężny wybuch wulkanu ok. 1600 r. p.n.e. na zawsze zmienił jej oblicze. Środkowa część wyleciała w powietrze, puste miejsce wypełniło morze i tak powstała słynna kaldera, uważana za największą na świecie. Przypłynięcie do portu około 14:55. Przejazd do hotelu na wyspie zakwaterowanie, czas wolny, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 8.

Śniadanie. Czas wolny na plażowanie, odpoczynek. Po południu zwiedzanie wyspy - przejazd do FIRY – stolicy wyspy, gdzie białe domki opadają łagodnie na zboczu ku morzu. Miasto przyczepione do klifu, kolorowa, Starówka, pastelowe domki „skafta” zwrócone w stronę morza, zbudowane są z lokalnych materiałów, często wchodzą w głąb skały i w rzeczywistości są dużo większe, niż wyglądają z zewnątrz. Spacer malowniczymi uliczkami. Przejazd do miasteczka OIA na północy wyspy, znanej jako idealne miejsce do podziwiania słynnych zachodów słońca. Przepiękne IMEROVIGLI to kolejna wioska z widokiem na kalderę, zbudowana na skraju przepaści, na klifie jeszcze wyższym niż Fira. Kiedyś był to najważniejszy punkt wartowniczy, gdzie wypatrywano łodzi pirackich, dzisiaj jest tu kilka dobrych hoteli i parę tawern. Czas wolny na podziwianie wspaniałego zachodu słońca, który podobno nigdzie nie jest tak piękny jak w tym miejscu. Możliwość wizyty w lokalnej winiarni produkującej wino VISANTO i pyszne białe wina wytrawne. Powrót do hotelu obiadokolacja i nocleg.

Dzień 9.

Śniadanie. Czas wolny. Transfer do portu, około godziny 15.30 rejs do Aten. Przypłynięcie do Aten około 23.30 Przejazd do hotelu zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 10.

Śniadanie. Zwiedzanie ATEN – jednej z najsłynniejszych starożytnych polis, kolebki demokracji a obecnie stolicy Grecji. Wizytę w mieście zaczniemy od Akropolu gdzie zobaczymy: Świątynię Ateny Partenon zbudowaną przez słynnego ateńskiego architekta Kallikratesa, monumentalną bramę Propyleje, świątynie Ateny Nike, Erechtejon ze słynnym krużgankiem i kariatydami, Odeon Herodota Attikusa i Wzgórze Marsa – Aeropag, skąd przemawiał Święty Paweł, a także Jan Paweł II. Następnie wizyta w Narodowym Muzeum Archeologicznym - jednego z najważniejszych muzeów świata. Zobaczymy miedzy innymi skarb mykeński ze złotą maską Agamemnona odkryty przez Schliemanna, freski z Thiry, brązowy posąg Posejdona, rzeźbę i ceramikę grecką. Potem panoramiczny przejazd w trakcie którego zobaczymy Parlament, Pałac Prezydencki, Wzgórze Likavitos, Łuk Hadriana, Kalimarmaro - stadion olimpijski, gdzie odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska w 1896 roku. Czas wolny w zabytkowej dzielnicy Plaka z labiryntem uliczek. Na koniec zobaczymy słynnych gwardzistów greckich w tradycyjnych strojach trzymających wartę przed Grobem Nieznanego Żołnierza w pobliżu Placu Synthagma. Msza Święta. Powrót do hotelu zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 11.

Wczesne śniadanie. Wykwaterowanie. Wylot w drogę powrotną.

Termin wyjazdu 
Termin do uzgodnienia na życzenie klienta.
Cena zawiera 

- 10 noclegów w hotelach o standardzie ***/**** na trasie wycieczki, 2-osobowe pokoje (możliwość dostawki) z łazienką,

- przeprawa promowa Pireus - Santorini – Pireus, (siedzenia lotnicze)

- 1 osoba gratis zakwaterowana w pokoju jednoosobowym,

- wyżywienie: 10 śniadań i 10 obiadokolacji zgodnie z programem

- opieka doświadczonego pilota (w tym przelot pilota na miejsce zbiórki i powrót do kraju)

- transport komfortowym autokarem  

Cena nie obejmuje 

- obowiązkowe opłaty: bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, licencjonowani przewodnicy, ok. 170 Euro/os. (przy 40 osobach pełnopłatnych), ok. 185 Euro/os. (przy 30 osobach pełnopłatnych)

- obowiązkowa taksa klimatyczna 33 Euro/os.

- zestawy AUDIO GUIDE podczas zwiedzania 18 Euro/os.

- obowiązkowy serwis bagażowy 27 Euro/os

- napoje do kolacji płatne dodatkowo

Zdjęcia