ŚLADAMI JANA PAWŁA II PO BAŁKANACH

ROVINIJ – PULA – RIJEKA – PARK PLITVICKICH JEZIOR – TROGIR – SPLIT – OMIS – MAKARSKA – DUBROVNIK – MEDUGORJE – MOSTAR – SARAJEWO – WISZEGRAD – BAJINA BASTA – BELGRAD – BUDAPESZT

Wszystkich chętnych, którzy chcą wspólnie modlić się w miejscach gdzie kiedyś modlił się wraz z wiernymi nowo, utworzonego Państwa Chorwackiego Jan Paweł II, tych którzy chcą gościć u tronu Matki Bożej Królowej Pokoju w Medugorje, zapraszamy na pielgrzymkę objazdową po Chorwacji oraz  Bośni i Hercegowinie. Odwiedzimy, piękne średniowieczne miasta, zobaczymy niesamowitą Jaskinie Skocjanską, najwspanialszy Park Narodowy Chorwacji i będziemy mieć możliwość przeżycia wielkiej uczty duchowej w bardzo szczególnych i znaczących miejscach.

Program 

Dzień 1.

Zbiórka uczestników.  Przejazd przez Polskę do Chorwacji.

Dzień 2.

Przyjazd do malowniczego ROVINJA - ulubionego miasta artystów, nazywanego chorwackim Saint Tropez lub drugą Wenecja Spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie między innymi katedry św. Eufemii, ratusza, wieży zegarowej. Zabudowa iście przeniesiona z Wenecji. Następnie przejazd do nieoficjalnej stolicy Istrii – PULI, zwiedzanie między innymi amfiteatru z czasów rzymskich, który jest jedną z najlepiej zachowanych tego typu budowli na świecie i szósta co do wielkości po Koloseum. Zobaczymy również antyczny Łuk Triumfalny Sergiusza, świątynie Augusta, Bramę Herkulesa oraz Forum z budynkiem ratusza miejskiego z XIII wieku. Przejazd do hotelu zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3.

Śniadanie. Przejazd RIJEKI i wizyta w CHORWACKIM NAZARECIE - SANKTUARIUM MATKI BOSKIEJ TRSTARSKIEJ na wzgórzu TRSAT. Legenda głosi, że dnia 10 maja 1291 roku aniołowie (czyli krzyżowcy) przenieśli na swoich skrzydłach z Palestyny z Nazaretu na Trsat dom Świętej Rodziny, a po trzech latach i siedmiu miesiącach przenieśli do Loreto, gdzie się znajduje do dnia dzisiejszego. Wielu pątników, już od 700 lat, pielgrzymuje do kościoła na wzgórzu pokonując 561 schodów, zanosząc swe modlitwy i dziękczynienia za otrzymane łaski przed cudowne oblicze Matki Bożej Trsatskiej. Wspólna Msza Święta. W sanktuarium modlił się także papież Jan Paweł II. Upamiętnia ten fakt jeden z najpiękniejszych pomników naszego papieża. Z twierdzy Trsat rozciąga się piękny widok na Zatokę Kvarnerską, Rijekę i kanion rzeki Rječina. Następnie przejazd do PARKU NARODOWEGO JEZIORA PLITVICKIE, słynącego z szesnastu pięknych jezior ułożonych tarasowo, powiązanych ze sobą aż 92 wodospadami. Park figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Naturalnego UNESCO - spacer po parku. Po Południu przejazd do hotelu obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4.

Śniadanie. Przejazd do TROGIRU pięknego średniowiecznego miasta otoczonego morzem. Spacer wąskimi uliczkami z pięknymi pałacami. Zobaczymy rynek Jana Pawła II z ratuszem i katedrą Św. Wawrzyńca budowaną przez cztery wieki. Następnie przejazd do SPLITU największego miasta Dalmacji, zwiedzanie jednej z najlepiej zachowanych rzymskich budowli – Pałacu Dioklecjana. Podziwiać będziemy także katedrę, w której był z wizytą Jan Paweł II. Msza Święta. Powrót do hotelu czas wolny, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5.

Śniadanie. Przejazd do OMIŚA – przepięknego miasta położonego u ujścia rzeki CETINY do MORZA ADIATYCKIEGO. Spacer po miasteczku zobaczymy basztę MARIBEL, twierdze FORTICĘ i niesamowity, głęboki KANION RZEKI CETINY. Czas wolny na plażowanie ewentualnie możliwość dla chętnych uczestniczenia w 6 godzinnym rejsie na WYSPĘ BRAĆ. Przejazd do sanktuarium VEPRIC (RIVIERA MAKARSKA) Msza Święta. Przejazd do hotelu w MEDUGORJE, czas wolny, zakwaterowanie obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6.

Śniadanie. Przejazd do DUBROVNIKA – zwiedzanie najpiękniejszego miasta Chorwacji „Perły Adriatyku” z cudowną kamienną starówką, otoczoną najdłuższym systemem fortyfikacyjnym w Europie. Spacer po Placa, tętniącej życiem arterii Starego Miasta, od Wielkiej Fontanny Onufrego do Placu Luza z reprezentacyjnymi budowlami. Msza Święta. Powrót do hotelu, czas wolny, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7.

Śniadanie. Zwiedzanie MEDUGORJE sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju, wizyta na Górze Objawień (Podbrdo) różaniec, możliwość spotkania z widzącymi, Msza Święta w Sanktuarium, cudowna figura Chrystusa. Następnie przejazd do MOSTARU miasta z wpływami orientalnymi, specyficzną kulturą i atmosferą. Spacer po Starym Mieście, zwiedzanie meczetu, domu tureckiego, czas wolny na zakup pamiątek, degustacje bośniackich potraw (np. burek). Następnie przejazd do hotelu w okolicach SARAJEWA zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 8.

Śniadanie. Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przyjazd do SARAJEVA. Stolica dzisiejszej Bośni i Hercegowiny została założona w dolinie rzeki Miljacki. Zwiedzanie zabytkowego centrum miasta, mieszanki różnych kultur i religii. Zobaczymy meczet Gazi Husrev-beja cerkiew prawosławną Archaniołów Gabriela i Michała, Latinski Most - miejsce zamachu na arcyksięcia Ferdynanda i studnię o ażurowej konstrukcji - ostatni fragment wodociągu zbudowanego w XVI wieku. Sercem Sarajewa od wieków pozostaje Bascarsija - turecki bazar z tradycyjnymi warsztatami rzemieślniczymi w wąskich uliczkach, sukiennicami oraz restauracjami, gdzie można zjeść najlepszego burka na Bałkanach. Czas wolny, Msza święta. Następnie zobaczymy przejmujący TUNEL ŻYCIA zbudowany podczas oblężenia Sarajewa. Miał około 800 m długości i 1,5 m wysokości. Tunelem przenoszono żywność i pomoc humanitarną. Zwiedzimy niezwykłe muzeum - fragment tunelu, dzięki któremu miasto przetrwało oblężenie w latach 1992-1995. Następnie przejazd do WISZEGRADU - miasto rozsławił noblista Ivo Andrić w swej powieści Most na Drinie, inspirowanej historią najsłynniejszego mostu na Bałkanach, zaprojektowanego przez mistrza Sinana na rozkaz wielkiego wezyra. Most jest obecnie wpisany na listę UNESCO. Czas wolny w Andrićgradzie – kamiennym mieście. Dla chętnych około 30 min widokowy rejs po rzece Drinie. W trakcie rejsu statki przepływają przez jeden z 11 łuków mostu Sokolovicia. Przejazd serpentynami przez malowniczy Park Narodowy Tara do miejscowości BAJINA BASTA, gdzie zachwyci nas bajeczny widok na magiczny domek zbudowany na skale pośrodku nurtu rzeki Drina. Ma rzeszę zwolenników, którzy gdy tylko wartki, wysoki nurt rzeki zniszczy chatkę, natychmiast ją odbudowują. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 9.

Śniadanie. Przejazd do BELGRADU. Zwiedzanie BELGRADU, w programie między innymi Stare Miasto ze śladami architektury tureckiej, potężna, zbudowana przez Turków Osmańskich twierdza Kalemegdan z przepięknym widokiem na Sawę i Dunaj, bastion Kula Nebojsa, cerkiew św. Petki z "cudownym źródełkiem". Przejazd przez Serbie na Węgry. W Budapeszcie możliwość romantycznego rejsu statkiem po Dunaju ze wspaniałą panoramą na miasto. Wyjazd przez Słowację do Polski.

Dzień 10.

Przyjazd do Polski.

Termin wyjazdu 
Termin do uzgodnienia na życzenie klienta.
Cena zawiera 

- 8 noclegów w hotelach klasy turystycznej na trasie wycieczki,

2-os. pokoje (możliwość dostawki) z łazienką

- wyżywienie: 8 śniadań i 8 obiadokolacji zgodnie z programem

- opieka doświadczonego pilota 

- przejazd komfortowym autokarem

- ubezpieczenie KL i NW

- codzienna msza święta

Cena nie obejmuje 

- obowiązkowa opłata za bilety wstępu, do zwiedzanych obiektów oraz za lokalnych przewodników  ok. 115 Euro/os.

- obowiązkowa taksa klimatyczna 10 Euro/os.

- zestawy audioguidy 15 Euro/os

- rejs na Wyspę Brać z obiadem (dodatkowo płatny dla chętnych) ok.35 Euro/os.

- rejs w Wiszegradzie (dodatkowo płatny dla chętnych) 10 Euro/os.

- rejs w Budapeszcie (dodatkowo płatny dla chętnych) 12 Euro/os.

Zdjęcia