Szlakiem Wielkich Świętych do Grecji

Szlakiem Wielkich Świętych do Grecji
BELGRAD - SALONIKI – WERIA – KALAMBAKA - METEORY – TERMOPILE – KANAŁ KORYNCKI – STAROZYTNY KORYNT – EPIDAUROS - MYKENY – NAFPLIO – ATENY – SKIATHOS – FILIPIA – KAVALA – SKOPJE – NOVI SAD – JEZIORO PALIĆ - BUDAPESZT

Wszystkich chętnych, którzy chcą podążać szlakiem wielkich świętych naszego świata, krzewicieli naszej wiary zapraszamy na pielgrzymkę do kraju - kolebki wiary i cywilizacji – Grecji. Wspólnie będziemy się modlić w miejscach, gdzie kiedyś modlił się sam Święty Paweł z wiernymi nowo utworzonego Kościoła. Zobaczymy Thessaloniki, Werie i Kavale. W Filipi poznamy historię Świętej Lidii, która jako pierwsza została ochrzczona na kontynencie europejskim. Na szlaku pielgrzymki odwiedzimy Ateny – stolice Grecji, Nafplio, Epidauros i Mykeny. Zatrzymamy się nad Kanałem Korynckim. W programie nie zabraknie wizyty w Belgradzie - stolicy Serbii i w Skopje – stolicy Macedonii, gdzie urodziła Błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty. Na koniec naszej trasy zwiedzimy zabytkowy Budapeszt i poznamy historię biskupa Gellerta i Świętego Stefana. Krocząc szlakiem Świętych wszechczasów będziemy mieć możliwość przeżycia wielkiej uczty duchowej w bardzo szczególnych i znaczących miejscach.

Program 

Dzień 1.

Zbiórka uczestników wieczorem około godziny 18.00.  Przejazd przez Polskę, Słowację w kierunku Serbii.

Dzień 2.

Przyjazd do BELGRADU. Zwiedzanie BELGRADU, w programie między innymi stare miasto ze śladami architektury tureckiej, potężna, zbudowana przez Turków Osmańskich twierdza Kalemegdan z przepięknym widokiem na Sawę i Dunaj, bastion Kula Nebojsa, cerkiew św. Petki z "cudownym źródełkiem". Rejs statkiem po rzece Dunaj i Sawie, gdzie przy zachodzącym słońcu zobaczymy rozświetloną stolice Serbii. Zakwaterowanie w hotelu, Msza Święta, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3.

Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Belgradu: bazylika Sveti Sava, wieża zegarowa oraz pałac księżnej Ljubicy. Wspólna Msza święta. Przejazd przez Serbię i Macedonie w kierunku Grecji. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

 Dzień 4.

Śniadanie. Przejazd do THESSALONIK gdzie nauczał Święty Paweł poprzez swe listy do Tesaloniczan Zwiedzanie miasta, między innymi Odos Egnatia, głównej ulicy miasta, przy której przeplatają się zabytki rzymskie, greckie, bizantyjskie i tureckie, kościół Panagia Chalkeon, ruiny rzymskiej agory, Łuk Galeriusza, Rzymska Rotunda, Hagia Sophia - wzorowana na słynnej bazylice z Konstantynopola oraz Biała Wieża. Następnie przejazd do WERII (dawniej BEREA), gdzie Święty Paweł przebywał kilka miesięcy i założył gminę chrześcijańską. Wspólna Msza Święta pod pomnikiem upamiętniającym działalność Apostoła. Przejazd do KALAMBAKI zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5.

Śniadanie. Poranna wizyta w zapierających dech w piersiach, słynnych Klasztorach METEORA, usytuowanych na szczytach skał i wyglądających jakby były zawieszone w powietrzu między niebem a ziemią. Zwiedzanie dwóch klasztorów i odwiedziny w pracowni ikon. Wspólna Msza Święta. Przejazd do WAWOZU TERMOPILE – krótka przerwa w miejscu słynnej bitwy. Przejazd na nocleg w okolicach KORYNTU, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

 Dzień 6.

Śniadanie. Przejazd nad KANAŁ KORYNCKI, gdzie zobaczymy imponujący wodny przesmyk łączący Morze Jońskie i Morze Egejskie. Następnie zwiedzanie ruin starożytnego Koryntu: agora, na której przemawiał Święty Paweł do Koryntian świątynia Apolla, studnia Peirene. Przejazd do MYKEN, gdzie odwiedzimy ruiny pałacu królewskiego oraz skarbiec Arteusza, zwanego GROBEM AGAMEMNONA. Potem  trafimy do EPIDAUROS i zobaczymy słynny z niesamowitej akustyki teatr antyczny. Na koniec dnia udamy się do NAFPLIO – pierwszej stolicy Grecji, malowniczo położonej przy klifie. Nad miastem na stromym wzgórzu góruje niesamowita Forteca Palamidi. Przejazd do hotelu zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

 Dzień 7.

Śniadanie. Przejazd do ATEN – jednej z najsłynniejszych starożytnych polis, kolebki demokracji a obecnie stolicy Grecji. Wizytę w mieście zaczniemy od Akropolu gdzie zobaczymy: Świątynię Ateny Partenon zbudowaną przez słynnego ateńskiego architekta Kallikratesa, monumentalną bramę Propyleje, świątynie Ateny Nike, Erechtejon ze słynnym krużgankiem i kariatydami, Odeon Herodota Attikusa i Wzgórze Marsa – Aeropag, skąd przemawiał Święty Paweł, a także Jan Paweł II. Następnie wizyta w Narodowym Muzeum Archeologicznym - jednego z najważniejszych muzeów świata. Zobaczymy miedzy innymi skarb mykeński ze złotą maską Agamemnona odkryty przez Schliemanna, freski z Thiry, brązowy posąg Posejdona, rzeźbę i ceramikę grecką. Potem panoramiczny przejazd w trakcie którego zobaczymy Parlament, Pałac Prezydencki, Wzgórze Likavitos, Łuk Hadriana, Kalimarmaro - stadion olimpijski, gdzie odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska w 1896 roku. Czas wolny w zabytkowej dzielnicy Plaka z labiryntem uliczek. Na koniec zobaczymy słynnych gwardzistów greckich w tradycyjnych strojach trzymających wartę przed Grobem Nieznanego Żołnierza w pobliżu Placu Synthagma. Msza Święta. Przejazd do hotelu zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

 Dzień 8.

Śniadanie. Przejazd nad morze wypoczynek lub fakultatywnie całodniowy rejs na przepiękną wyspę SKIATHOS. Wyspa należy do archipelagu SPORAD, ma 48 km2, linię brzegową o długości 44 km, a zamieszkuje ją 4200 mieszkańców. Stolicą i najciekawszą miejscowością na wyspie jest port Skiathos zabudowany labiryntem uliczek. To typowa wyspa wakacyjna, największą atrakcją turystyczną Skiathos są wspaniałe plaże. Jest ich tu ponad 60. Msza Święta. Na statku w drodze powrotnej nauka tańca greckiego Zorba. Przejazd do hotelu zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

 Dzień 9.

Śniadanie. Przejazd do FILIPPI, gdzie Święty Paweł wygłosił swoje pierwsze kazanie. Tutaj nad rzeką również ochrzcił kobietę o imieniu Lidia, która była pierwszą nawróconą chrześcijanką i pierwszą ochrzczoną w Europie. Msza Święta. Odwiedzimy forum, teatr, oraz więzienie w którym przetrzymywany był Święty Paweł. Następnie przejazd do KAVALI, starożytnego NEAPOLIS, gdzie Paweł razem z Silasem, Łukaszem i Tymoteuszem przebywali. Zwiedzanie portowego miasta amfiteatralnie położonego nad Morzem Egejskim. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

 Dzień 10.

Śniadanie. Przejazd do SKOPJE – stolicy Macedonii i miejsca urodzenia Matki Teresy z Kalkuty. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: muzeum Matki Teresy, Msza Święta w kaplicy, pomnik Błogosławionej, kamienny most, Carsija – dzielnica muzułmańska, Stare Miasto, czas wolny. Msza Święta. Przejazd do hotelu w okolicach Belgradu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

 Dzień 11.

Śniadanie. Przejazd do NOVEGO SADU, kosmopolitycznego, wielokulturowego miasta. Spacer ulicami starego miasta: między innymi ratusz, Pałac Biskupi, cerkiew Świętego Mikołaja i cerkiew Soborna, spacer wzdłuż murów potężnej twierdzy Petrovaradin, zwanej Gibraltarem Dunaju, z której rozpościera się wspaniały widok na miasto. Msza Świeta. Przejazd nad JEZIORO PALIC - krótki postój w pięknej scenerii jeziora i parku. Następnie udamy się do BUDAPESZTU – objazd miasta: wizyta na WZGÓRZU ZAMKOWYM, zamek królewski przez wiele lat był siedzibą węgierskich królów, BASZTA RYBACKA. Następnie odwiedzimy WZGÓRZE GELLERTA – gdzie znajduje się Cytadela i skąd roztacza się niesamowity widok na całe miasto, PARLAMENT, neorenesansowa BAZYLIKA ŚWIĘTEGO STEFANA i PLAC BOHATERÓW. Czas wolny a dla chętnych wieczorny rejs statkiem po Dunaju i wspaniała panorama oświetlonego Budapesztu. Wyjazd w kierunku Polski.

 Dzień 12.

Przyjazd wcześnie rano do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Termin wyjazdu 
Termin do uzgodnienia na życzenie klienta.
Cena zawiera 
  • 9 noclegów w hotelach klasy turystycznej na trasie wycieczki, 2-os. pokoje (możliwość dostawki) z łazienką
  • wyżywienie: 9 śniadań i 9 obiadokolacji zgodnie z programem
  • opieka doświadczonego pilota 
  • przejazd komfortowym autokarem
  • ubezpieczenie KL i NW
  • codzienna msza święta
Cena nie obejmuje 
  • obowiązkowa opłata: system audioguide, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, oraz licencjonowani przewodnicy, rejs statkiem w Belgradzie ok. 180 Euro.
  • fakultatywnie – całodzienny rejs na wyspę SKIATHOS 57 Euro
  • fakultatywnie - romantyczny wieczorny rejs statkiem w Budapeszcie ok. 13 Euro/os
  •  obowiązkowa taxa klimatyczna 10 Euro/os.
Zdjęcia