WIZYTA NA BAŁKANACH U STÓP MATKI BOŻEJ POKOJU

WIZYTA NA BAŁKANACH U STÓP MATKI BOŻEJ POKOJU
OSIJEK - SARAJEWO - WYSZEGRAD – BAJINA BASTA - MOKRA GORA – KOLEJ WĄSKOTOROWA SHAGIRSKA OSMICA – KANION RZEKI UVAC - PLJEVLJA – KANION RZEKI TARY – KANION RZEKI MORACZY – VIRPAZAR – JEZIORO SZKODERSKIE - BUDVA – CETNIJE – KOTOR – PERAST – SANKTUARIUM MATK

Wszystkich chętnych, którzy chcą wspólnie modlić się w niesamowitych miejscach, zobaczyć niecodzienne krajobrazy, w których namacalnie można doświadczyć obecności ręki Stwórcy, tych którzy chcą gościć u tronu Matki Bożej Królowej Pokoju w Medugorje, u jej stóp zostawić podziękowania, prośby i wszelkie intencje zapraszamy na pielgrzymkę objazdową po CHORWACJI, BOŚNI I HERCEGOWINIE, SERBII i CZARNOGÓRZE. Odwiedzimy, piękne średniowieczne miasta, pojedziemy kolejką wąskotorową po górach Shagirską Osmicą, zobaczymy niesamowite kaniony, monastyry, najwspanialsze Parki Narodowe na Bałkanach i będziemy mieć możliwość przeżycia wielkiej uczty duchowej w bardzo szczególnych i znaczących miejscach.

Program 

Dzień 1.

Zbiórka uczestników 19.00.  Przejazd przez Polskę, Słowacje, Węgry do Chorwacji.

Dzień 2.

Przyjazd do OSIJEKU w Chorwacji – to niezwykłe, malowniczo położone miasto, które rozłożyło się w dolinie rzeki DRAWY w miejscu gdzie rzeka ta wpada do DUNAJU. Spacer po mieście, wspólna Msza Święta. Przejazd do hotelu w okolice SARAJEWA zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3.

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przyjazd do SARAJEVA. Stolica dzisiejszej Bośni i Hercegowiny została założona w pięknej dolinie rzeki Miljacki. Zwiedzanie zabytkowego centrum miasta, mieszanki różnych kultur i religii. Zobaczymy meczet Gazi Husrev-beja cerkiew prawosławną Archaniołów Gabriela i Michała, Latinski Most - miejsce zamachu na arcyksięcia Ferdynanda i piękną studnię o ażurowej konstrukcji - ostatni fragment wodociągu zbudowanego w XVI wieku. Sercem Sarajewa od wieków pozostaje Bascarsija - turecki bazar z tradycyjnymi warsztatami rzemieślniczymi w wąskich uliczkach, sukiennicami oraz restauracjami, gdzie można zjeść najlepszego burka i cevapcici na Bałkanach. Czas wolny, Msza świeta. Następnie zobaczymy przejmujący TUNEL ŻYCIA zbudowany podczas oblężenia Sarajewa. Miał około 800 m długości i 1,5 m wysokości. Szacuje się, że w czasie jego użytkowania przeszło nim milion osób. Tunelem przenoszono żywność i pomoc humanitarną. Zwiedzimy niezwykłe muzeum - fragment tunelu, dzięki któremu miasto przetrwało oblężenie w latach 1992-1995. Następnie przejazd do WYSZEGRADU - miasto rozsławił noblista Ivo Andrić w swej powieści Most na Drinie, inspirowanej historią najsłynniejszego mostu na Bałkanach, zaprojektowanego przez mistrza Sinana na rozkaz wielkiego wezyra Mehmeda Paszy Sokolovicia. Most jest obecnie wpisany na listę UNESCO. Czas wolny w Andrićgradzie – kamiennym mieście. Dla chętnych około 30 min widokowy rejs po rzece Drinie. W trakcie rejsu statki przepływają przez jeden z 11 łuków mostu Sokolovicia. Przejazd serpentynami przez malowniczy Park Narodowy Tara do miejscowości BAJINA BASTA, gdzie zachwyci nas bajeczny widok na magiczny domek zbudowany na skale pośrodku nurtu rzeki Drina. Ma rzeszę zwolenników, którzy gdy tylko wartki, wysoki nurt rzeki zniszczy chatkę, natychmiast ją odbudowują. MOKREJ GORY zakwaterowanie w hotelu w zabytkowych budynkach stacji kolejowej należącej do Kolei Serbskich lub w Bajina Baśta, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4.

Śniadanie. Msza Świeta. Wykwaterowanie z hotelu. Przejażdżka zabytkową kolejką wąskotorową (ok.2h), zwaną Szargańska Osmica. Trasa prowadzi przez 22 tunele, 5 mostów i pokonuje różnicę poziomów około 300 metrów na całkowitej długości 15 km. Po drodze pociąg zatrzymuje się w ciekawych widokowo miejscach, między innymi na stacji Golubici, zbudowanej specjalnie na potrzeby filmu Emira Kusturicy „Życie jest cudem”. Wizyta w wiosce-skansenie słynnego serbskiego filmowca Emira Kusturicy na wzgórzu Meczavnik. Zabytkowe obiekty, ustawione wzdłuż uliczek wykładanych starymi podkładami kolejowymi. Urocze, drewniane domy, cerkiew z dzwonnicą, restauracje, bank, sklepy, łaźnia turecka, więzienie, biblioteka, galeria oraz liczne gadżety prosto z planu filmowego, np. czarna wołga, czy różowy cadilac. Swoje ulice mają tu Fellini, Bergman, czy Bruce Lee.  Potem kolejną porcja widoków będzie  KANION RZEKI UVAC -cudu natury, wjedziemy busami na punkt widokowy, skąd doskonale widać zjawiskowo uformowane meandry tej rzeki. Ten teren jest także głównym siedliskiem sępa białogłowego. Przejazd do CZARNOGÓRY zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w okolicach PLJEVLJI.

Dzień 5.

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do KANIONU RZEKI TARY. Rzeka tworzy w tym miejscu przełom płynąc, wąską i głęboką doliną. Jest to najgłębszy w Europie i jeden z najgłębszych na świecie kanion, jego głębokość dochodzi do 1250 metrów. Jest też wyjątkowo malowniczy. Będziemy mieli okazje oglądać go z mostu, który łączy oddalone od siebie o prawie 400 m dwie ściany wąwozu i wznosi się swą pięciołukową konstrukcją na wysokość 150 m. Następnie przejedziemy do niesamowitego KANIONU RZEKI MORAĆA i zwiedzimy XIII wieczny MONASTYR MORAĆA ze wspaniałymi dobrze zachowanymi freskami i pięknym ikonostasem. Kontynuacja przejazdu na Czarnogórską Riwierę nad Morze Adriatyckie zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg nad morzem.

Dzień 6.

Śniadanie. Fakultatywny wyjazd dla chętnych, dodatkowo płatny do miejscowości VIRPAZAR nad JEZIORO SZKODERSKIE. Po drodze niesamowite widoki na Morze Adriatyckie i Riwierę Czarnogórską. Następnie rejs statkiem po jeziorze Szkoderskim. Podczas rejsu przewidziane są dwie przerwy na kąpiel w Jeziorze Szkoderskim. Następnie zwiedzanie Parku Narodowego Jeziora Szkoderskiego z przewodnikiem, wizyta w tawernie i lunch nad jeziorem grill, wino, rakija i plażowanie. Przejazd do BUDVY – zwiedzanie Strówki, czas wolny. Powrót do hotelu obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7.

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Imponujący przejazd wspaniałą widokową drogą, najpiękniejszą na Bałkanach, przypominającą norweską „Drogę Troli” do NJEGUŠI, małej wioski, z której pochodził założyciel dynastii Petrowiczów. Po drodze CETNIJE – pierwsza stolica Czarnogóry, Msza Święta, podziwianie niesamowitych krajobrazów PARKU NARODOWEGO LOVCEN i panoramy na „fjord” BOKI KOTORSKIEJ, krótki postój i poczęstunek. Degustacja lokalnego specjału, z którego słynie NJEGUŚI - znakomitej suszonej szynki z wiejskim chlebem.  Następnie przejazd do KOTORU - urokliwym mieście o śródziemnomorskim charakterze, wpisanego na Listę UNESCO. Spacer labiryntem uliczek Starego Miasta, z licznymi placami i świątyniami oraz ze wspaniale zachowanym systemem murów obronnych. Zwiedzanie romańskiej katedry św. Trypuna - najważniejszego romańskiego zabytku Czarnogóry. Potem wizyta w PERAŚCIE i rejs statkiem na wyspę do SANKTUARIUM MATKI BOZEJ NA SKALE. Zwiedzanie sanktuarium i muzeum o tematyce marynistycznej. Przejazd do Bośni i Hercegowiny zakwaterowanie w hotelu MEDUGORJE, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 8.

Śniadanie. Zwiedzanie MEDUGORJE sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju, wizyta na Górze Objawień (Podbrdo) różaniec, możliwość spotkania z widzącymi, Msza Święta w Sanktuarium, cudowna figura Chrystusa. Uroczysta Polska Msza Święta. Czas wolny. Przejazd do MOSTARU miasta z wpływami orientalnymi, specyficzną kulturą i atmosferą. Spacer po Starym Mieście, zwiedzanie meczetu, domu tureckiego, czas wolny na zakup pamiątek, degustacje bośniackich potraw (np. burek). Powrót do hotelu obiadokolacja i nocleg.

Dzień 9.

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu przejazd do WODOSPADÓW KRAVICA – czas wolny, odpoczynek piękne widoki Następnie przejazd do Sanktuarium w MARIJI BISTRICY - wspólna dziękczynna msza święta czas wolny. Wyjazd do Polski.

Dzień 10.

Przyjazd do Polski w godzinach rannych.

Termin wyjazdu 
Termin do uzgodnienia na życzenie klienta.
Cena zawiera 

- 7 noclegów w hotelach klasy turystycznej na trasie wycieczki (położone najczęściej nad morzem),

2-os. pokoje (możliwość dostawki) z łazienką

- wyżywienie: 7 śniadań i 7 obiadokolacji zgodnie z programem

- opieka doświadczonego pilota 

- przejazd komfortowym autokarem

- ubezpieczenie KL i NW

- codzienna msza święta

Cena nie obejmuje 

- system audioguide, bilety wstępu, do zwiedzanych obiektów oraz licencjonowani, przewodnicy  ok. 120 Euro

- fakultatywnie - rejs i wycieczka nad Jeziorio Szkoderskie 30 Euro/os

- taxa klimatyczna 10 Euro

- fakultatywny rejs po Drinie 15 Euro/os

Zdjęcia