WYPRAWA NA KRESY

OLSZTYN – ŚWIĘTA LIPKA – WILCZY SZANIEC – GIRŁOŻA - JEZIORO WIGIERSKIE - WIGIERSKI PARK NARODOWY - ZATOKA HAŃCZASKA – PUSZCZA AUGUSTOWSKA - BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY - AUGUSTÓW – KANAŁ AUGUSTOWSKI – OSOWIEC RUCIANE-NIDA
Prześliczne  jeziora, niesamowita przyroda, niczym nie zmącone krajobrazy, ciekawe koleje losu,  przebogata historia i kultura  – to słowa, które najkrócej opisują niezapomnianą wycieczkę po północno – wschodnich krańcach Rzeczypospolitej. Wszystkich zainteresowanych spotkaniem z tymi ciekawymi, niezapomnianymi zakątkami zapraszamy do udziału w naszej wyprawie.
Program 

Dzień 1.

Zbiórka uczestników i wyjazd do OLSZTYNA. W Olsztynie krótki postój w mieście i wizyta w PLANETARIUM, które jest pomnikiem w hołdzie, wielkiemu polskiemu astronomowi - Mikołajowi Kopernikowi.  Prezentowane w czasie projekcji rozgwieżdżone niebo oraz ciekawe zjawiska astronomiczne, na długo pozostają w pamięci widza. Następnie przejazd do ŚWIĘTEJ LIPKI – gdzie znajduje się jedno z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych. Zwiedzanie barokowej BAZYLIKI NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTRZEJ MARII PANNY wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem. Potem przejazd do GIEŁOŻY – zwiedzanie WILCZEGO SZAŃCA – głównej kwatery Adolfa Hitlera. Zakwaterowanie w hotelu, w którym mieszkała kiedyś gwardia przyboczna Fuhrera, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2.

Śniadanie. Przejazd nad JEZIORO WIGIERSKIE –  jezioro rynnowe położone na terenie WIGIRESKIEGO PARKU NARODOWEGO. Całodzienna wycieczka „W jeden dzień dookoła Wigier”. W pierwszej kolejności zwiedzanie Klasztoru Kamedułów, malowniczo położonego na wzgórzu nad jeziorem Wigry. Okolice te były ulubionym miejscem polowań polskich władców między innymi Władysława Jagiełły i Zygmunta Augusta. W 1999 roku przebywał tu papież Jan Paweł II. Następnie rejs statkiem papieskim trasą przebiegającą przez zatokę Hańczańską, w której zobaczyć można Czaplę Siwą, Kormorany, statek przepływa przez Plos - w najgłębszym 73 metrowym miejscu jeziora Wigry. W przystani JASTRZĘBY przesiadka, dalej wycieczka kontynuowana jest wozami konnymi, cisza, fascynująca przyroda, malownicze krajobrazy. Potem przejazd kolejką wąskotorową po Wigierskim Parku Narodowym i Puszczy Augustowskiej.  W czasie przejazdu przystanek widokowy nad Wigrami, które można podziwiać z pomostu lub z wysokiego brzegu jeziora. (miejsce na rekreację i ewentualne ognisko fakultatywnie). Przejazd do pensjonatu położonego w samym sercu Wigierskiego Parku Narodowego zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3.

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Grzędy - spacer jednym ze szlaków BIEBRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO - Ścieżka Czerwone Bagno. Ścieżka prowadzi drewnianą kładką i po 1000 m dociera do platformy widokowej. Podczas przechadzki można zapoznać się z budową i charakterystyczną roślinnością boru bagiennego a także zobaczyć tak zwaną "święta sosnę", na której dawni mieszkańcy Grzęd zawiesili kapliczkę, jako wotum dziękczynne za uczynione cuda. Potem przejazd do AUGUSTOWA gdzie udamy się w najdłuższy bo aż trzygodzinny rejs po KANALE AUGUSTOWSKIM. Była to największa inwestycja w Królestwie Polskim XIX wieku. Trasa rejsu to  historyczna linia żeglugowa z rejsu Papieża Jana Pawła II: Rzeka Netta - Jezioro Necko - Rzeka Klonownica - Jezioro Białe - Śluza Przewięź – Studzieniczna –Augustów; Zakwaterowanie w pensjonacie obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4.

Śniadanie. Przejazd do TWIERDZY OSOWIEC położonej na dawnej granicy Carskiej Rosji. Jest to jeden z najcenniejszych obiektów zabytkowych na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Twierdza została usytuowana na jedynej przeprawie przez bagna biebrzańskie, w zwężeniu doliny Biebrzy. W przeszłości miała ona duże znaczenie strategiczne dla zachodnich granic imperium rosyjskiego. Następnie powrót do Grudziądza, po drodze krótka przerwa i czas wolny w RUCIANE-NIDA. W godzinach wieczornych przyjazd do Grudziądza.

Cena zawiera 
  • 3 noclegi na trasie wycieczki, 2-os. pokoje (możliwość dostawki) z łazienką
  • wyżywienie: 3 śniadania i 3 obiadokolacje zgodnie z programem 
  • opieka doświadczonego pilota  
  • przejazd komfortowym autokarem 
  • ubezpieczenie KL i NW 
  • wstępy: planetarium, wilczy szaniec, klasztor kamedułów, kolejka wąskotorowa, rejs statkiem po zatoce hańczaskiej, przejazd wozami, bilet wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego, rejs po Kanale Augustowskim, bilet wstępu do Biebrzańskiego Parku Narodowego, twierdza Osowiec  
Cena nie obejmuje 
  • fakultatywnie opłata za zorganizowanie ogniska
Zdjęcia