Bałkańska wyprawa

BUDAPESZT - NOVI SAD – SZUMADIA – PRIEPOLJE – KANION RZEKI LIM – KANION RZEKI MORACZA – JEZIORO SZKODERSKIE – BUDVA – BOKA KOTORSKA – KOTOR – TIRANA – DURRES – OCHRYD – JEZIORO OCHRYDZKIE - PARK NARODOWY MORVOVO – SKOPJE - ŻELAZNE WROTA DUNAJU – GOLUBAC

Zapraszamy na wyprawę na rubieże nie znanej, nie odkrytej Europy, wręcz zapomnianej, czyli szlakiem twierdz,  starych monastyrów, malowniczych jezior i dziewiczej przyrody. Nie zabraknie też nieokiełznanego, dzikiego i dziewiczego wybrzeża Adriatyku. Będzie to gratka dla koneserów zmęczonych masową turystyką industrialną. Poznajmy smak, zapach, koloryt i charakter krajów Europy południowo-wschodniej, znanych jako była Jugosławia…

Program 

Dzień 1.

Wczesnym rankiem zbiórka uczestników i wyjazd z Polski. Następnie przejazd do BUDAPESZTU stolicy państwa węgierskiego. Wyjazd na WZGÓRZE ZAMKOWE, spacer po krużgankach ZAMKU KRÓLEWSKIEGO, który przez wiele lat był siedzibą węgierskich królów. Zwiedzanie BASZTY RYBACKIEJ, KOŚCIOŁA MACIEJA – miejsca ślubów i koronacji królewskich Następnie przejazd do Pesztu – nizinnej części miasta.  Spacer wokół PARLAMENTU, zwiedzanie neorenesansowej BAZYLIKI ŚW. STEFANA. Spacer po największym deptaku w Budapeszcie - VACI UTCA i czas wolny. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2.

Śniadanie. Przejazd do SERBII do NOVEGO SADU. Na miejscu zwiedzanie twierdzy PETROVARADIN, która jest jedną z największych naddunajskich warowni. Pod twierdzą zobaczyć można unikalny system korytarzy, z a tarasów twierdzy podziwiać wspaniałą panoramę miasta i Dunaju. Wieczorem spacer po Starym Mieście, które ma unikalną atmosferę jednego z najbardziej kosmopolitycznych miejsc w Serbii. Obiadokolacja
 i nocleg w hotelu.

Dzień 3.

Po śniadaniu przejazd do Topoli, położonej w regionie SZUMADJI. Podziwiać będziemy wspaniałe mauzoleum dynastii Karadżordzewicz.  Cerkiew zdobiona z zewnątrz białym marmurem, we wnętrzu kryje najwspanialsze mozaiki, reprezentujące sztukę cerkiewną całej Serbii. Następnie przejazd w kierunku miejscowości CACAK i podziwianie meandrów rzeki MORAVA. Przejazd przez malownicze pasmo ZLATIBOR do PRIEPOLJA. Dojazd do Monastyru MILSEVA, powstałego w XIII wieku, jednego z najważniejszych miejsc religijnych w kraju. Miejsce znane jest z fresku „Biały Anioł” – godła ONZ. Zakwaterowanie w okolicach PRIEPOLJA, obiadokolacja i nocleg w okolicy.

Dzień 4.

Po śniadaniu przejazd malowniczym KANIONEM RZEKI LIM na granice z CZARNOGÓRĄ. Przejazd przez dziewicze  górskie tereny do KANIONU RZEKI MORACZA. Zwiedzanie monastyru o tej samej nazwie. Dalszy przejazd w kierunku wybrzeża przez PODGORICĘ nad JEZIORO SZKODERSKIE  - największe jezioro na Bałkanach. Rejs stateczkiem po jeziorze, które jest jednocześnie Parkiem Narodowym. Postój w restauracji, degustacja potraw rybnych, lokalnych  możliwość kąpieli w jeziorze. Przejazd do nadmorskiego kurortu – BUDVY – spacer po starym mieście. Zakwaterowanie w okolicach BUDVY obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5.

Po śniadaniu przejazd wzdłuż BOKI KOTORSKIEJ, najpiękniejszej adriatyckiej zatoki, otoczonej pasmem masywu Lovczen. Rejs na wyspę MATKI BOŻEJ NA SKALE i zwiedzanie słynnego sanktuarium. Przejazd  do KOTORU, miasta w całości wpisanego na Listę UNESCO. Spacer ulicami Starego Miasta ze wspaniale zachowanym systemem murów obronnych. Zwiedzanie romańskiej KATEDRY ŚW. TRYPUNA. Przejazd wzdłuż wybrzeża adriatyckiego na granicę z Albanią i kontynuacja przejazdu do TIRANY. Zakwaterowanie w okolicach TIRANY, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 6.

Po śniadaniu zwiedzanie TIRANY, stolicy i największego miasta Albanii. Spacer po kolorowym – dosłownie - centrum z historycznymi perełkami i nowoczesną zabudową. Zobaczymy min.: PLAC SKANDERBEGA, MECZET ETHEM BEJA, WIEŻA ZEGAROWA - symbol miasta. Następnie przejazd przez DURRES – jedno z najstarszych miast w kraju, gdzie zobaczyć można antyczny amfiteatr. Następnie przejazd na granicę z MACEDONIĄ. Zakwaterowanie w hotelu nad brzegiem JEZIORA OHRYDZKIEGO. Jezioro położone jest na wysokości 700m n.p.m., co gwarantuję unikalny mikroklimat. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7.

Po śniadaniu zwiedzanie OCHRYDU prastarego macedońskiego ośrodka położonego nad jeziorem, otoczonym pasmami górskimi wznoszącymi się na wysokości ponad 2500m n.p.m. Miasto jako jedyne w Macedonii wpisane jest na Listę UNESCO. Spacer po starym mieście, gdzie można zobaczyć m.in. pozostałości starożytnego teatru i ponad 300 cerkwi. Po południu podziwianie widoków, kąpiele w jeziorze i relax. Obiadoolacja i nocleg w tym samym miejscu.

Dzień 8.

Po śniadaniu przejazd przez PARK NARODOWY MAVROVO, zwiedzanie monastyru BIGORSKI, gdzie zobaczymy najpiękniejszy drewniany ikonostas w kraju. Przejazd do SKOPJE, stolicy Macedonii. Spacer po mieście, panorama z twierdzy KALE, kompleks tureckich łaźni KURSUMILI AN, stary bazar gdzie można poczuć klimat dawnych Bałkanów, kamienny most. Przekroczenie granicy z Serbią. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 9.

Śniadanie. Przejazd przepiękną trasą widokową zakolem Dunaju a tym samym wzdłuż granicy z Rumunią. Niesamowita przyroda, klify, urwiska i dziewicza przyroda. Największą atrakcja jest przełom Dunaju tak zwane „Żelazne Wrota” w PARKU NARODOWYM DJERDAP.  Po drodze zobaczymy twierdzę GOLUBAC,  gdzie zginął nasz sławny rycerz Zawisza Czarny. Ostatnim punktem programu będzie wizyta w twierdzy w SMEDEREVIE. Przejazd do hotelu obiadokolacja i nocleg.

Dzień 10.

Śniadanie.  Następnie zwiedzanie  BELGRADU -  stolicy Serbii, która jest jednym z najstarszych, najładniejszych i najciekawszych miast w kraju. Spacer po mieście wizyta w TWIERDZY KAMELEGDAN, którą otacza przepiękny park. Rejs po Dunaju i Sawie. Wyjazd do Polski.

Dzień 11.

Przyjazd do Polski i zakończenie wycieczki.

Cena zawiera 
  • przejazd komfortowym autokarem 
  • 9 noclegów w hotelach klasy turystycznej klasa lokalna **/***, (pokoje 2,3 osobowe z łazienkami)
  • 9 śniadań, 9 obiadokolacji
  • ubezpieczenie NNW i KL
  • opieka pilota przewodnika
Cena nie obejmuje 
  • lokalni przewodnicy i bilety wstępu do zwiedzanych obiektów ok. 90 Euro
  • taksa klimatyczna 9 Euro
Zdjęcia